4 هزار گوشی موبایل تا یک ماه دیگر قطع می شوند
توسط : امید رضا دوامی در تاریخ : 1397/1/27
  • اتاق خبر راشین وب
4 هزار گوشی موبایل تا یک ماه دیگر قطع می شوند

با وجود اینکه از آغاز طرح رجیستریگوشی‌های هوشمند چند ماه می‌گذرد، حاشیه‌ها در مورد این طرح باقی است. کمیته راهبری طرح رجیستری(همتا) در اطلاعیه‌ای با اشاره به شناسایی تخلف خلاف‌اظهاری ۴ هزار دستگاه تلفن همراه در سامانه ثبت گوشی مسافری، اعلام کرد:

   با توجه به بررسی‌های صورت‌گرفته، متأسفانه مشاهده شده برخی از متقاضیان در اعلام برند و مدل تلفن همراه در سامانه ثبت گوشی‌های مسافری خلاف‌اظهاری داشته و حقوق و عوارض گمرکی متناسب با برند و مدل تلفن همراه خود را پرداخت نکرده‌اند.
 
خلاف اظهاری
درصورت مسجل شدن خلاف‌اظهاری در سامانه ثبت گوشی‌های مسافری، از ثبت شناسه تلفن همراه مذکور ممانعت به عمل ‌خواهد آمد و هزینه پرداخت‌شده نیز تحت هیچ عنوانی به شخص عودت داده نخواهد شد. لازم به ذکر است که این اقدام (خلاف‌اظهاری) از مصادیق بارز تخلفات گمرکی محسوب می‌شود و مطابق با قوانین گمرک جمهوری اسلامی ایران با آن برخورد خواهد شد.
در هفته گذشته خلاف اظهاری ۴ هزار دستگاه تلفن همراه مسافری در سامانه گمرک شناسایی شد که درخواست ثبت این گوشی‌ها در سامانه همتا بلافاصله لغو شده است و این گوشی‌ها حداکثر تا ۳۰ روز آینده قطع خواهند شد و تحت هیچ عنوانی امکان دریافت خدمات از شبکه‌های اپراتوری نخواهند داشت.
 
 
 
خرید گوشی نو
تمامی افرادی که قصد خرید تلفن همراه نو دارند، دقت داشته باشند؛ چنانچه در متن پیامک استعلام اصالت متوجه شدند تلفن همراهی که قصد خرید آن را دارند به‌صورت مسافری وارد کشور شده است، از خرید آن صرف نظر کنند یا از فروشنده بخواهند در فاکتور فروش شناسه (IMEI) گوشی را درج و قید کند که عوارض گمرکی گوشی خریداری‌شده به‌صورت صحیح پرداخت شده است. فاکتور باید ممهور به مهر رسمی فروشنده باشد.