وسوسه خرید لپ تاپ core i9
توسط : امید رضا دوامی در تاریخ : 1397/1/29
  • اتاق خبر راشین وب
وسوسه خرید لپ تاپ core i9

شاید با روی کار آمدن سری جدید پردازنده‌های Core i9 از خودتان پرسیده باشید: «لازم است لپ‌تاپ Core i9 بخرم؟» نگران نباشید. در این مطلب به شما کمک خواهیم کرد تا فارغ از هیاهوهای تبلیغاتی و شک و تردید، تصمیم درست بگیرید.
صادقانه می‌توان گفت که نام پردازنده‌ی Core i9 کاربران معمولی را گیج می‌کند. در سیستم‌های دسکتاپ، Core i9 تداعی‌گر پردازنده‌ای ۱۰ تا ۱۸ هسته‌ای است. درحالی‌که در دیگر سیستم‌ها، Core به وجود ۴ تا ۸ هسته اشاره دارد. با این وجود، معنای امروزی Core i9 در سیستم‌های لپ‌تاپ به افزایش سرعت پردازش اشاره دارد و دیگر بحث تعداد هسته مطرح نیست. برای مثال در یک لپ‌تاپ ۶ هسته‌ای ۱۲ ترد با پردازنده‌ی Core i9-8950HK، فرکانس پایه معادل ۲.۹ گیگاهرتز و فرکانس بوست ۴.۸ گیگاهرتز است. درحالی‌که در لپ‌تاپی با پردازنده‌ی نسل هشتم Core i7-8850H اینتل که همان مشخصات ۶ هسته و ۱۲ ترد را دارد، فرکانس پایه ۲.۶ گیگاهرتز و فرکانس بوست ۴.۳ گیگاهرتز است.
چنانچه زمینه‌ی کاری شما با لپ‌تاپ به سرعت پردازنده متکی است پاسخ کوتاه ما «بله» است. یک لپ‌تاپ ۶ هسته‌ای خریداری کنید.
در واقع سؤال اصلی این است: «آیا لازم است یک لپ‌تاپ ۶ هسته‌ای با پردازنده‌ی نسل هشتم اینتل بخرم؟» پاسخ رسمی این است: «بستگی به نیازهای شما دارد.» در ادامه به بیان این شرایط و نیازها خواهیم پرداخت.
اگر کار شما شامل ویرایش فایل‌های ویدیویی، رندر سه بعدی، یا دیگر فعالیت‌های چندریسمانی می‌شود، یک لپ‌تاپ با پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای تفاوت قابل توجهی با لپ‌تاپ ۴ هسته‌ای خواهد داشت. این افزایش تعداد هسته در زمانی که هم‌زمان با چند برنامه سر و کار دارید، اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. بیشتر بازی‌های رایانه‌ای واقعا از تمام ۶ هسته استفاده نمی‌کنند؛ اما وجود هسته‌های اضافه می‌تواند هنگام انجام هم‌زمان کارهایی مانند ویرایش ویدیو مفید باشد.

در حال حاضر تلاش هوآوی روی فروش سری پی ۲۰ متمرکز شده است تا بتواند با کمپین‌هایی که در اروپا و چین به راه انداخته است، بیشترین تعداد ممکن از سه گوشی یادشده را به فروش برساند. از سوی دیگر، فروش روبه‌افول اپل و این حقیقت که پرچم‌دار بعدی این شرکت احتمالا گران‌تر خواهد بود، این احتمال را که هوآوی بتواند زودتر از زمان مورد انتظار اپل را پشت سر بگذارد تقویت می‌کند.
 
 
 
همان‌طور که قبلا گفته شد، اکثر بازی‌های رایانه‌ای به صورت چندریسمانی نیستند. آن‌ها در سرعت‌های بالا هم فقط چند هسته‌ی یک پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای را درگیر خود می‌کنند. با این حال، نسل هشتم پردازنده‌های اینتل سرعت پردازش بالاتری نسبت به پیشینیانش دارند. این تفاوت افزایش سرعت در برنامه‌های تک‌ریسمانی به اندازه‌ی برنامه‌های چندریسمانی ملموس نیست؛ اما باز هم وجود خواهد داشت. اگر چندان خواهان این بهبود سرعت نباشید، همان لپ‌تاپ ۶ هسته‌ای با پردازنده‌ی Core i7 کفایت خواهد کردو حتی در این میان لپ‌تاپ‌ ۶ هسته‌ای Core i5-8400H نسبت به بالاترین مدل لپ‌تاپ با پردازنده‌ی Core i7، فقط کمی سرعت پردازش پایین‌تری دارد؛ با این حال این مدل از قابلیت چندریسمانی پشتیبانی نمی‌کند.هوآوی پیش‌بینی می‌کند ۲۰ میلیون دستگاه هوآوی پی ۲۰ را در سال ۲۰۱۸ به فروش برساند. شرکت چینی پیش‌تر علاقه‌ی خود را به پیشی گرفتن از اپل در سال‌های آتی نشان داده بود. حال به نظر می‌رسد جدیدترین پرچم‌دار این شرکت از ابزار اصلی چینی‌ها برای رسیدن به این هدف محسوب می‌شود.
 
 
 
مدیرعامل هوآوی، در مصاحبه‌ای اعلام کرده است این شرکت قصد دارد بیش از ۲۰ میلیون دستگاه از خانواده‌ی پی ۲۰ شامل پی ۲۰، پی ۲۰ لایت و پی ۲۰ پرو را روانه‌ی بازار کند. هدف‌گذاری هوآوی با توجه به نرخ رشد این شرکت اصلا رؤیاپردازانه نیست؛ اما در مقایسه با هدف‌گذاری سال گذشته‌ی هوآوی، این رقم جهش بزرگی به‌حساب می‌آید. شرکت چینی بعد از ارائه‌ی دو گوشی پی ۱۰ و پی ۱۰ پلاس فروش ۱۰ میلیون دستگاه را به‌عنوان هدف خود اعلام کرد که نصف رقمی است که امسال برای سری پی ۲۰ در نظر گرفته. البته لازم به ذکر است رقمی که برای سری پی ۱۰ اعلام شده بود شامل فروش پی ۱۰ لایت نمی‌شد. در هر صورت، مدیرعامل هوآوی از سرمایه‌گذاری ویژه‌ی این شرکت در بخش تحقیق و توسعه خبر داده است. به گفته‌ی وی، آن‌ها ۱۰ برابر بیشتر از رقبا در این بخش سرمایه‌گذاری کرده‌اند تا بتوانند نوآوری‌های بیشتری داشته باشند و از این جهت به رقبا نزدیک شوند و حتی از آن‌ها پیشی بگیرند. این موضوع می‌تواند مشتریان زیادی برای هوآوی به همراه داشته باشد. همچنین به نظر می‌رسد ریچارد یو قصد دارد با انتشار به‌روزرسانی بهبود کارایی و افزایش سرعت برای گوشی‌های قدیمی‌تر، کاربران فعلی خود را نیز حفظ کند.