از نسل دوم پردازنده های AMD Ryzen رونمایی شد
توسط : امید رضا دوامی در تاریخ : 1397/1/26
  • اتاق خبر راشین وب
از نسل دوم پردازنده های AMD Ryzen رونمایی شد

رقابت AMD با اینتل وارد مرحله جدیدی شده است. پردازنده‌های Ryzen هم از نظر قیمت و هم از نظر مصرف توان برتری‌هایی نسبت به پردازنده‌های اینتل دارند. سری جدید پردازنده‌های دسکتاپ زن پلاس که برای پیش‌خرید عرضه شده‌، تا اینجا شامل چهار پردازنده است که از هفته آینده عرضه خواهند شد. از این چهار پردازنده، دو پردازنده ۸ هسته‌ای با ۱۶ رشته پردازشی هستند و دو پردازنده ۶ هسته‌ای با ۱۲ رشته پردازشی. تراشه ۳۲۹ دلاری Ryzen 7 2700X با فرکانس کاری ۳.۷ تا ۴.۳ گیگاهرتز و تراشه ۲۹۹ دلاری با فرکانس کاری ۳.۲ تا ۴.۱ گیگاهرتز، دو پردازنده پردازنده گران‌قیمت جدید هستند.

از سری Ryzen ۵ نیز دو تراشه، یکی Ryzen 5 2600X با قیمت ۲۲۹ دلار و فرکانس کاری ۳.۶ تا ۴.۲ گیگاهرتز و دیگری تراشه Ryzen 5 2600 با قیمت ۱۹۹ دلار و فرکانس کاری ۳.۴ تا ۴.۱ گیگاهرتز عرضه خواهد شد. هر چهار پردازنده همراه با فن‌های خنک‌کننده اختصاصی AMD با عنوان Wraith‌ عرضه خواهند شد. AMD تصمیم گرفته است برخلاف سال گذشته، این خنک‌کننده‌ها را برای خریداران همه پردازنده‌های Ryzen همراه با تراشه اصلی عرضه کند.
 
 
 
این تراشه همانند گذشته روی سوکت AM4 نصب می‌شود؛ بنابراین جایگزینی تراشه‌های جدیدروی مادربوردهای قبلی امکان‌پذیر خواهد بود. AMD همچنین چیپست جدید X470 را معرفی کرده که با تراشه‌های جدید سازگار است و ویژگی StoreMI را ارائه می‌دهد. این فناوری به شما اجازه می‌دهد حافظه SSD را با حافظه‌های هارددیسک قدیمی ترکیب کنید و یک دیسک مجازی بسازید که عملکردی بسیار سریع دارد.