دوربین فیلمبرداری قدرتمند دیگری برای سونی به نام FS5 ll
توسط : امید رضا دوامی در تاریخ : 1397/1/27
  • اتاق خبر راشین وب
دوربین فیلمبرداری قدرتمند دیگری برای سونی به نام FS5 ll

همایش NAB Show که هرساله در ماه آوریل توسط انجمن ملی پخش‌کنندگان در شهر لاس‌وگاس برگزار می‌شود، در سال ۲۰۱۸ نیز به مدت ۵ روز از تاریخ ۷ تا ۱۲ آوریل برگزار شد و شرکت‌های بسیاری که در صنعت دوربین و رسانه‌های تصویری فعال هستند، در این همایش به معرفی جدیدترین محصولات خود پرداختند. سونی نیز در این رویداد، جدیدترین نسخه از سری دوربین‌های حرفه‌ای خود با سنسور Super 35mm را به‌ نام FS5 II رونمایی کرد. این دوربین از نظر ظاهری و عملکرد شباهت بسیاری با نسل پیشین خود دارد و به‌روزرسانی‌هایی این نسل، بیشتر شامل ویژگی‌هایی می‌شوند که در نسل قبل، کاربر فقط می‌توانست با پرداخت مبلغی به آن‌ها دسترسی داشته باشد؛ اما اکنون این ویژگی‌ها به‌طور رایگان در نسل جدید این دوربین موجود هستند.
ویژگی برجسته‌ی دوربین FS5 II، علم رنگ جدیدی است که سونی در این دوربین استفاده کرده است. سونی می‌گوید تمام تجارش در توسعه‌ی دوربین 6K Venice را به دوربین بسیار کامپکت و مقرون‌به‌صرفه‌ FS5 II آورده است. گفته می‌شود این تغییرات شامل رنگ‌های غنی در Mid-range (تُن‌های میانی)، تُن‌های جذاب صورت و در مجموع تولید تُن‌های نرم‌تر می‌شود. همچنین، ۹ پروفایل رنگ به این دوربین اضافه‌ شده که برخی از آن‌ها به‌طور اختصاصی برای پروفایل‌های S-Log2 و S-Log3 طراحی شده‌اند.

سنسور Exmor CMOS به‌کاررفته در قلب این دوربین، همانند نسل پیشین آن است. بدنه‌ی دوربین FS5 II با پایه‌ی لنز E-mount نیز به نسل قبلی خود شباهت دارد؛ با این تفاوت که نوشته‌های روی بدنه به‌روز شده و رنگ پیچ (Dial) تنظیم مقدار ND تغییر کرده است. بیشترین تغییرات این دوربین در زمینه‌های علم‌ رنگ (Color Science)، حالت‌های فیلم‌برداری خام (Raw) و عملکرد ضبط با نرخ فریم بالا است.
 
 
 
در آخر، دوربین FS5 II‌ از دو درگاه کارت حافظه بهره می‌برد که امکان ضبط ویدئو با وضوح 4K در نرخ ۳۰ فریم‌ بر‌ ثانیه و وضوح FULL HD در نرخ ۱۲۰ فریم‌ بر‌ ثانیه را به‌طور داخلی فراهم می‌آورد. برای دستیابی به وضوح بالاتر و ویدئوی خام (Raw)، باید از یک رکوردر اکسترنال استفاده کرد. در حالت فیلم‌برداری با رکوردر اکسترنال، دوربین FS5 II از وضوح 4K با نرخ ۶۰ فریم‌ بر‌ ثانیه و حتی ویدئوی خام (Raw) با وضوح 4K و نرخ ۱۲۰ فریم‌ بر‌ ثانیه پشتیبانی می‌کند؛ اما این قابلیت فقط به‌صورت ثبت‌ فریم‌های پیاپی (Burst Mode) به‌ مدت ۴ ثانیه است. در وضوح 2K، دوربین FS5 II می‌تواند در نرخ ۲۴۰ فریم‌ بر ثانیه به ضبط ویدئوی خام (Raw) مداوم بپردازد.
دوربین جدید سونی FS5 II همچنین از عملکرد «HDR فوری (Instant HDR)» بهره می‌برد. این قابلیت، یکی از ویژگی‌هایی بود که کاربر می‌توانست از طریق به‌روزرسانی‌ پولی در نسل قبلی این دوربین از آن بهره‌مند شود؛ اما اکنون به‌طور پیش‌فرض در دوربین FS5 II وجود دارد. با وجود عملکرد Instant HDR، دیگر نیازی به درجه‌بندی رنگ (Color Grading) ویدئو نیست. در واقع این موضوع بدین معنا است که درهنگام فیلم‌برداری با حالت HLG/BT.2020، ویدئوی HDR می‌تواند از دوربین به‌طور مستقیم در رسانه پخش شود.