تولید اولین درایو جامد اپتان توسط اینتل
توسط : امید رضا دوامی در تاریخ : 1397/1/19
  • اتاق خبر راشین وب
تولید اولین درایو جامد اپتان توسط اینتل

درایو حالت جامد جدید اینتل با عنوان Optan SSD 900P series برای رایانه‌های رومیزی طراحی شده است و به گفته‌ی این شرکت تا چهار برابر سریع‌تر از اکثر درایوهای جامد موجود در بازار عمل می‌کند و ۲۲ برابر عمر طولانی‌تری نسبت به آنها دارد.
مقاله‌های مرتبط:آنالیزهای اولیه فناوری 3D XPoint خبر از برتری مطلق آن نسبت به NAND دارداینتل با فناوری Optane سرعت حافظه HDD را افزایش می‌دهد
البته این قابلیت‌ها ارزان به دست نمی‌آیند؛ یک درایو جامد اپتان 900P با ۲۸۰ گیگابایت ظرفیت ذخیره‌سازی ۳۸۹ دلار برای شما هزینه در بر خواهد داشت. قیمت نسخه‌ی ۴۸۰ گیگابایتی نیز ۵۹۹ دلار عنوان شده است.
درایوهای حالت جامد جدید بر پایه‌ی فناوری 3D Xpoint ساخته شده‌اند. این فناوری در اصل نوعی حافظه‌ی غیرفرار است که عملکردی مابین رم و حافظه‌ی ذخیره‌سازی دارد. در ورطه‌ی عمل، درایوهای جامد اپتان اینتل واقعا رقابتی با رم ندارند؛ بنابراین بعید است که در آینده‌ی نزدیک جایگزین DRAM یا SDRAM شوند؛ اما، بررسی‌های زودهنگام درایو جامد جدید یعنی اپتان 900P نشان می‌دهند که این درایو در سرعت خواندن و نوشتن از حافظه‌ی حالت جامد nand پیشی می‌گیرد.

اینتل چند سالی است که روی اپتان و فناوری 3D Xpoint کار می‌کند؛ اما این اولین SSD از این شرکت است که می‌تواند در رایانه‌های رومیزی کاربران جایگزین درایو سخت یا درایو حالت جامد شود.
 
 
 
پیش از این، اینتل درایواهای جامدی را برای استفاده در دیتاسنترها ارائه کرده بود. همچنین، محصول پایین‌رده‌ی Optane Memory را با حافظه‌های کش ۱۶ و ۳۲ گیگابایتی عرضه کرده بود. این محصول در کنار درایوهای سخت قرار می‌گیرد و برای بالا بردن سرعت عملکرد رایانه‌های شخصی به کار می‌رود.
اینتل قصد دارد این حافظه‌ی جدید را در رویداد گیمینگ آلمان رونمایی کند. با توجه به اینکه این رویداد از نوع گیمینگ است باید انتظار داشته باشیم که این SSDها در رایانه‌های گران‌قیمتی به کار روند.
با این حال، اصولا فناوری‌هایی که ابتدا فقط در رایانه‌های پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرند، به مرور کاهش قیمت پیدا کرده و به محصولات ارزان‌قیمت نیز راه پیدا می‌کنند؛ بنابراین، می‌توان انتظار داشت که طی چند سال آینده حافظه‌ی سه‌بعدی ایکس‌پوینت را در رایانه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر نیز ببینیم.