فروش احتمالی 2 میلیون Homepod توسط اپل در سال 2018
توسط : امید رضا دوامی در تاریخ : 1397/1/26
  • اتاق خبر راشین وب
فروش احتمالی 2 میلیون Homepod توسط اپل در سال 2018

Homepod یکی از مهم‌ترین محصولاتی است که اپل در سال ۲۰۱۸ وارد بازار کرد؛ بااین‌حال به‌ نظر می‌رسد که فروش اسپیکر هوشمند اپل چندان خوب نیست و نتوانسته است انتظارات را برآورده کند؛ از این‌رو مینگ‌چی کو، تحلیل‌گر مؤسسه KGI Securities، معتقد است که عرضه‌ی محصول یادشده در سال ۲۰۱۸ به دو میلیون واحد می‎‌رسد. این گزارش، در حالی منتشر شده است که پیش‌تر اعلام شده بود سفارش قطعه Homepod توسط اپل، کاهش یافته است؛ به‌ نظر می‌رسد مقامات شرکت آمریکایی به دلیل فروش کم‌تر از حد انتظار، تصمیم گرفته‌اند در مورد میزان تولید بلندگوی هوشمند Homepod تجدید نظر کنند.
مینگ‌چی کو در حالی‌ مدعی شده است که Homepod نزدیک به دو الی ۲.۵ میلیون واحد در سال ۲۰۱۸ به فروش خواهد رسید که پیش‌تر پیش‌بینی کرده بود اسپیکر هوشمند اپل در سال جدید، فروش ۷ میلیون واحدی خواهد داشت. حتی برخی این عدد را بالاتر ارزیابی کرده بودند و انتظار داشتند فروش بلندگوی Homepod به ۱۰ میلیون واحد برسد.

دلایل مختلفی برای فروش ضعیف Homepod عنوان می‌شود؛ برخی مدعی هستند قیمت ۳۴۹ دلاری این محصول باعث شده است خریداران تمایل چندانی به انتخاب آن نداشته باشند، به همین جهت پیش‌بینی می‌شود نسخه‌ی دیگری از Homepod با قیمتی مناسب‌تر عرضه خواهد شد و بدین شکل می‌تواند با رقبای مقرون‌‌به‌صرفه‌ی خود از سری گوگل هوم و اکو آمازون به رقابت بپردازد. مینگ‌چی کو در رابطه با عرضه‌ی نسخه‌ی ارزان‌قیمت‌تر Homepod، کاملاً خوش‌بین نیست و ادعا می‌کند که تصمیم‌های مقامات شرکت آمریکایی هنوز نهایی نشده است؛ به همین جهت، امکان دارد اپل در نهایت، از عرضه نسخه ارزان‌قیمت Homepod صرف‌ نظر کند.
 
 
 
یکی‌ دیگر از مواردی که روی فروش اسپیکر هوشمند اپل تأثیرگذار بوده، عرضه‌ی محدود آن است؛ در حال حاضر Homepod تنها از زبان انگلیسی پشتیبانی می‌کند؛ از این‌رو تمامی علاقه‌مندان آن‌ را خریداری نمی‌کنند. ضمن اینکه محدودیت‌های در نظر گرفته‌شده برای این محصول، مانند استفاده از سرویس اپل موزیک و همچنین عملکرد ضعیف دستیار صوتی سیری نسبت به گوگل اسیستنت و الکسا آمازون می‌تواند روی فروش Homepod تأثیرگذار بوده باشد.
صرف‌نظر از اینکه تحلیل‌گران چه ادعایی در مورد آمار فروش Homepod دارند؛ اپل هنوز واکنش رسمی نسبت به این گمانه‌زنی‌ها نشان نداده و بعید است در آینده نزدیک، آمار و ارقام رسمی از فروش آن ارائه شود. آمار فروش Homepod، به‌عنوان بخشی از فروش محصولات فرعی اپل اعلام می‌شود؛ در این دسته‌بندی، فروش اپل واچ و آی‌پدها نیز جای می‌گیرد. به همین جهت، باید منتظر بمانیم تا فروش Homepod از یک سطح مشخص بالاتر برود تا اپل آن را به‌صورت جداگانه اعلام کند. البته در صورتی‌که پیش‌بینی‌ها درباره‌ی عرضه نسخه‌ی ارزان‌قیمت Homepod محقق شود؛ می‌توان آن‌ را تأییدی بر میزان فروش نسخه‌‌ی معمولی Homepod تلقی کرد که نتوانسته است انتظارات اپل را برآورده کند.