رونمایی از اسکنر مادون قرمز سه بعدی Fraunhofer
توسط : امید رضا دوامی در تاریخ : 1397/1/21
  • اتاق خبر راشین وب
رونمایی از اسکنر مادون قرمز سه بعدی Fraunhofer

اسکنر‌های سه بعدی رفته‌رفته عملکرد بهتری در ایجاد مدل‌های سه بعدی از سوژه‌های مختلف به نمایش می‌گذارند. با وجود این، هنوز هم در دسته محصولات مصرفی که با استانداردهایی متفاوت از محصولات تجاری توسعه پیدا می‌کنند، شاهد محدودیت‌هایی هستیم. این اسکنرها تنها امکان اسکن کردن سوژه‌هایی در ابعاد کوچک را دارند یا اینکه رزولوشن خروجی آن‌ها پایین‌تر از حد مطلوب است.
هر تصویر خروجی از رزولوشن ۱۰۰۰ در ۱۰۰۰ پیکسل بهره می‌برد. این در حالی است که با ترکیب این خروجی و تصاویر به‌دست‌آمده از دوربین رنگی می‌توان رنگ‌های مورد نیاز را به مدل نهایی اضافه کرد. این دستگاه با ثبت ۳۶ فریم سه بعدی در هر ثانیه می‌تواند در مدت‌زمانی کوتاه، تصاویر سه بعدی، رنگی و حتی متحرک تولید کند. همین خصوصیت باعث شده است تولیدکننده این اسکنر ادعا کند این دستگاه، به بهترین نحو ممکن توازن میان سرعت بالا و کیفیت مطلوب خروجی را رعایت کرده است.

با هدف برطرف کردن محدودیت‌های یادشده، اسکنر 3D جدید قادر است از اشعه مادون قرمز برای ایجاد خروجی‌های با جزئیات بالا استفاده کند. این اسکنر امکان به ثبت رساندن ۳۶ تصویر سه بعدی را در هر ثانیه دارد.
 
 
 
اسکنر سه بعدی Fraunhoferبه‌جای استفاده از لیزر به‌عنوان راهکاری مرسوم در اکثر اسکنر‌های سه بعدی امروزی، از روشی مشابه با آنچه در کینکت مایکروسافت شاهد هستیم بهره می‌برد. به این ترتیب، طیف نوری نامرئی با مشخصه‌های نزدیک به مادون قرمز به سمت سوژه تابانده می‌شود. پروژکتورِ این اسکنر از الگوهای متفاوتی برای پیاده‌سازی فرایند اسکن استفاده می‌کند و در گام بعدی، مجموعه اندازه‌گیری‌ها به یک جفت دوربین مادون قرمز‌ ارسال می‌شود. در نهایت، نر‌م‌افزار اسکنر می‌تواند در مدت‌زمان چند میلی‌ثانیه، از اطلاعات دریافتی تصویری سه بعدی ایجاد کند.
محققان Fraunhofer معتقدند در حوزه‌های مختلفی می‌توان از اسکنرهای سه بعدی مادون قرمز استفاده کرد. از جمله کاربرد این اسکنر‌ها می‌توان به توسعه‌ی سیستم‌های بینایی بهتر برای روبات‌ها، کمک به حصول اطمینان از انجام صحیح حرکات ورزشی در حوزه توان‌بخشی بیماران یا حتی توسعه سیستم‌های بهبودیافته مانیتورینگ امنیتی اشاره کرد.