رسالت اجتماعی راشین وب

کسب‌و‌کار ما از دیگران جدا نیست و صرفا راهی برای کسب درآمد به شمار نمی‌رود. کارکنان ما به کسب‌و‌کارمان وابسته هستند. مشتریان، تأمین‌کنندگان و جامعه‌ی محل کسب‌وکار ما همگی تحت تأثیر کسب‌و‌کار و اعمال‌ ما قرار می‌گیرند. محصولات ما و روش تولید یا ارائه آنها نیز بر محیط‌‌ زیست تأثیر می‌گذارد، پس نمی‌توانیم نسبت به آنها بی‌تفاوت باشیم.راشین وب به دور از هرگونه شعارزدگی و یا رنگ و لعاب تبلیغاتی ، تلاش خود را در زمینه انجام مسئولیت های اجتماعی خود به کاربرده است و به گواهی کارکنان ، مشتریان و همکاران بسیار موفق در این زمینه عمل کرده است.گاهی از شرکت‌هایی می‌شنویم که به محیط‌ زیست صدمه می‌زنند، با کارکنان خود رفتار منصفانه‌ای ندارند یا حقوق مصرف‌کننده را رعایت نمی‌کنند. بدون شک، انتشار چنین اخباری موجب کاهش محبوبیت این شرکت‌ها می‌شود و اقبال عمومی نسبت به آنها کاهش می‌یابد. در واقع چنین شرکت‌هایی به مسئولیت اجتماعی شرکت پایبند نیستند و با انجام رفتارها و اقدامات غیرمسئولانه در نهایت به کسب‌و‌کار خود آسیب می‌زنند. ولی این مفهوم دقیقا به چه معناست و چطور می‌توانیم مطمئن شویم کاملا به آن پایبند هستیم؟ در اینجا مفهوم مسئولیت اجتماعی سازمان را توضیح می‌دهیم و مزایای پایبند بودن به آن برای کسب‌و‌کارها را بیان می‌کنیم.

مسئولیت اجتماعی شرکت ها چیست؟

مسئولیت اجتماعی شرکت ها ، به درک تأثیرات اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی کسب‌و‌کار شما بر دیگران اشاره دارد. با هدایت و اداره‌ی کسب‌و‌کار شما و اقدامات آن به شیوه‌ای اخلاقی و مسئولانه مرتبط است. می‌توان از آن استفاده‌ی مثبتی کرد و در صورتِ اجرای مؤثرِ ، بهره‌وری و سودآوری شرکت شما افزایش خواهد یافت. یعنی برخورداری از نگرشی مسئولانه و فراتر رفتن از حداقل الزامات قانونی و پایبند بودن به اصول درستی که برای تمام کسب‌و‌کارها (با هر اندازه‌ای) قابل اجراست. در اینجا قصد داریم توضیح دهیم چگونه می‌توانید از مزایای مسئولیت اجتماعی سازمان به نفعِ کسب‌و‌کارتان بهره ببرید.

جایگاه مسئولیت اجتماعی شرکت ها در کسب‌و‌کار شما
 • شهرت خوب موجب می‌شود تا استخدام کارکنان آسان‌تر باشد؛
 • برای انگیزه دادن به کارمندان و افزاش بهره‌وری آنها مفید خواهد بود؛
 • مسئولیت اجتماعی سازمان موجب اطمینان از پیروی از الزامات قانونی می‌شود؛
 • ایجادِ روابط خوب با مقامات محلی موجب آسان‌تر شدن انجام کسب‌و‌کار می‌شود؛
 • توجه به تأثیرات گسترده‌تر کسب‌و‌کار شما، فرصت‌هایی برای ایجاد محصولات و خدمات جدید فراهم می‌کند؛
تعهد به مسئولیت اجتماعی سازمان و تأثیرات زیست‌محیطی آن

کسب‌و‌کار شما بر افراد زیادی از جمله کارکنان، مشتریان، تأمین‌کنندگان و جامعه‌ تأثیر می‌گذارد و علاوه بر آن، تأثیر گسترده‌تری بر محیط‌ زیست دارد. حتی ساده‌ترین کارها برای افزایشِ بهره‌وری انرژی مانند خاموش کردن چراغ‌ها و تجهیزات، وقتی که از آنها استفاده نمی‌کنیم نیز می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. کاهش استفاده از آب نیز، به طور مستقیم، هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد. شما باید به صرفه‌جویی در هزینه‌ها با استفاده‌ی بهینه از انرژی و استفاده‌ی مؤثرتر از آب توجه داشته باشید.

چگونه اثرات زیست‌محیطی کسب‌وکارتان را کاهش دهید؟
 • تولید محصولات قابل بازیافت؛
 • استفاده‌ی مسئولانه از منابع
 • به حداقل رساندن بسته‌بندی؛
 • خرید کردن از منابع محلی برای صرفه‌جویی در هزینه‌های سوخت؛
 • ایجاد شبکه‌ی توزیعی با بهره‌وری (بهره‌وری سوخت) بالا؛
 • کار کردن با تأمین‌کنندگان و توزیع‌کنندگانی که اقدامات لازم را برای به حداقل رساندن اثرات زیست‌محیطی اقدامات خود انجام می‌دهند.
پایبند بودن به مسئولیت اجتماعی شرکت و تاثیر آن در جامعه‌

کار کردن با جامعه‌ی محلی مزایای گسترده‌ای دارد. مشتریان محلی برای بسیاری از کسب‌و‌کارها منبع مهمی برای فروش هستند. با بهبود اعتبار و شهرت کسب‌و‌کارتان، استخدام کارکنان برای شما ساده‌تر خواهد شد. داشتن رابطه‌ی خوب با مقامات محلی نیز کار را برای شما ساده‌تر می‌کند. برای نمونه، بعضی مقامات محلی ترجیح می‌دهند با کسب‌و‌کارهایی قرارداد ببندند که در جامعه مشارکت دارند.

مشتریان و تجارت اخلاقی
 • بروشورها حتما باید به زبان ساده نوشته شده باشند و حقیقت را بدون پنهان‌کاری بیان کنند؛
 • در مورد محصولات و خدمات خود صادق باشید. اطلاعاتی را به مشتریان بدهید که خواستار آن هستند، از جمله اینکه برای پذیرش مسئولیت اجتماعی خود چه اقداماتی انجام می‌دهید؛
 • وقتی اشکالی پیش می‌آید، باید آن را بپذیرید و برای رفع آن تلاش کنید.

گزارش تصویری

کسب‌و‌کارهایی که از نظر اجتماعی مسئولیت‌پذیر هستند به شیوه‌ای اخلاقی و شفاف عمل می‌کنند که به سلامت و رفاه جامعه کمک می‌کند راشین وب نیز در راستای مسئولیت اجتماعی وظایفی بر عهده و در حد توان خود در جهت تحقق این اهداف گام بر می دارد؛ شما می توانید برخی از اقدامات انجام گرفته را پیگیری نمایید.

شما هم همیار ما باشید
در صورتی که ایده و یا دیدگاهی جهت انجام هرچه بهتر رسالت اجتماعی راشین وب دارید با ما درمیان بگذارید
کد امنیتی